O instytucji
16 stycznia 1949 r. nastąpiło uroczyste otwarcie Miejskiej Biblioteki Publicznej. Biblioteka zajmowała jedno pomieszczenie o powierzchni 24m2 w Rynku. Główną inicjatorką powołania do życia biblioteki była Irena Pągowska – nauczycielka języka polskiego w miejscowej szkole. W dniu otwarcia księgozbiór biblioteki liczył 289 woluminów, a na koniec 1949 roku 715 woluminów. W 1949 roku zarejestrowano 119 czytelników. W ciągu pierwszego dziesięciolecia nastąpił szybki rozówj biblioteki. W latach 1976-1990 rozwijała się sieć punktów bibliotecznych. Działało ich na terenie miasta i gminy 20. Zlokalizowane były we wszystkich miejscowościach odległych od biblioteki głównej. Przy M i GBP w Szadku działało 5 punktów. W październiku 1993 roku z Wojewódzkiego Funduszu Osób Niepełnosprawnych – M i GBP w Szadku otrzymuje pieniądze na zakup komputera oraz programu „Sowa” (System Informatycznej Obsługi Biblioteki). Od tego też roku rozpoczęto prace nad tworzeniem komputerowej bazy danych. Przez lata lokalizacja biblioteki głównej zmieniała się kilka razy. W 2006 roku biblioteka otrzymała nowy lokal po sali gimnastycznej. Do nowego lokalu biblioteka została przeniesiona na przełomie sierpnia i września 2006 roku. Większy lokal pomieścił ciągle powiększający się księgozbiór i ułatwił organizowanie spotkań autorskich, wieczorów poezji czy lekcji bibliotecznych.
Ciekawostki!
Spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki odbywają się cyklicznie (oprócz lipca i sierpnia).
W konkursach ogólnopolskich, wojewódzkich i regionalnych czytelnicy M i GBP w Szadku zdobyli nagrody indywidualne i wyróżnienia, m.in.:
„Złoty Kłos dla Twórcy” - „Srebrny dla Czytelników”,
„Od Kopernika do Lotów Kosmicznych”,
„Bliżej Książki Współczesnej”,
„Orle Pióro”, „Pióro i Karabin”,
„Jestem ilustratorem ulubionej książki”.
We współzawodnictwach bibliotek w 1978 roku z okazji X-lecia Ustawy o Bibliotekach
M i GBP zajęła II miejsce, a w roku 1988 w ogólnopolskim konkursie „Złoty Wawrzyn dla Twórcy – Złoty Liść Wawrzynu dla Biblioteki” - biblioteka została wyróżniona jako jedna z trzech bibliotek województwa sieradzkiego.
Biblioteka współpracowała z Sieradzkim Klubem Pracy Twórczej i Zduńskowolską „Topolą” - wielu członków tych klubów było gośćmi naszej biblioteki.
Szadkowska biblioteka wydała antologię twórczości szadkowskich poetów pt. „Muzy znad Pichny”. Wydawnictwo to ukazało się na 700-lecie nadania praw miejskich Szadkowi.
Źródło:
* Folder "50 lat Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej w Szadku"
* Kronika Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej w Szadku
* Dziennik Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej w Szadku